Intervju s predstavnico Nejo Berk
O življenju v Tuniziji. O preteklosti, sedanjosti in veri v prihodnost.
Intervju s Slovenko, ki že več kot deset let živi in dela v Tuniziji kot predstavnica na destinaciji.
Neja, če se malo dotaknemo Vaših začetkov, kdaj Vas je pot popeljala v deželo datljevih palm, v Tunizijo?
»V deželo datljevih palm in širnih oljčnih nasadov me je pot popeljala že leta 2004, ko sem bila še študentka. Najprej so bile počitnice, potem pa sem se vrnila na sezonsko delo kot predstavnica agencije. To delo se je nadaljevalo kar nekaj sezon, recimo kot počitniško delo, resnično pa sem se preselila v Tunizijo, ko se je pisalo leto 2009.«
Kaj je bilo tisto, kar Vas je takrat prepričalo, da ste se odločila za življenje na tej destinaciji?
»Takrat sem zamenjala agencijo, dobila delo pri Sunshine Holiday Group, kamor poleg Oasistours spadajo še agencije iz drugih držav, kot so npr. Anglija, Srbija, Francija ... Ker ti gostje precej potujejo v Tunizijo tudi med zimsko sezono, sem imela priložnost delati tudi pozimi in lahko rečem, da sem se pravzaprav takrat preselila v Tunizijo in leta so tekla in jaz sem še vedno tukaj.«
Kaj pa je tisto, kar Vam je v Tuniziji še danes izjemno všeč?
»Poleg dela seveda, me je v tej državi že od samega začetka navduševala njihova preprostost, odprtost in dejstvo, da so zelo optimistični ljudje, kajti tudi sama sem večni optimist. Drugače mi je všeč tudi njihova kuhinja, všeč so mi njihove lokalne tržnice, kjer vsi vpijejo eden preko drugega, kjer se vedno kaj zanimivega dogaja! Ampak seveda, najprej sem se vsega morala navadit (smeh).«
Tunizijci so znani kot izjemno gostoljubni in prijazni ljudje. Kako pa to dejstvo doživljate Vi? Kako so Vas domačini sprejeli kot tujko?
»Gostoljubnost in prijaznost sta res odlika te države. Na začetku sem mislila, da so takšni samo do turistov, ker pač seveda, tako mora biti in se spodobi ... potem pa sem z leti ugotovila, da takšni enostavno so. Kot tujko in kot osebo, ki je prišla v njihovo deželo delat, so me najprej vzeli z "rezervo" in opazovali kako se bom "obnesla" pri delu. Sčasoma pa so ta delovna poznanstva prerasla v pristna prijateljstva. In ko te enkrat vzamejo za "njihovo", je to za vedno.«
S čim se preživljate na destinaciji?
»V letih odkar sem se odločila, da se preselim v Tunizijo, sem ostala zvesta Sunshine Holiday Group, agenciji Oasistours, kjer opravljam delo predstavnice in vodnice naših izletov.«
Če primerjate Tunizijo in Slovenijo, morda najdete kakšne podobnosti in glavne razlike?
»Če naredim primerjavo med dvema "mojima" deželama ... Tunizija: sonce, morje in neskončna puščava Sahara ... Slovenija: zelena dežela. Dve tako različni, a po drugi strani kar precej podobni deželi, vsaka s svojimi biseri.«
Kaj pa prebivalci? Ali se Tunizijci karakterno zelo razlikujejo od Slovencev?
»Ljudje so prijazni in gostoljubni tako v Sloveniji kot v Tuniziji, vendar pa moram reči, da so Tunizijci bolj odprti in tudi bolj radovedni (nasmeh). Poleg tega pa se jim nikoli nikamor ne mudi ... vedno imajo časa na pretek, kar se še posebej dobro vidi, kadar se sprehodiš mimo kakšne kavarne. Tunizijci lahko sedijo na kavici tudi več ur. No, sicer smo si tukaj malce podobni, saj tudi Slovenci radi spijemo kakšno "podaljšano" kavico, ampak še vedno jih ne prekašamo (nasmeh). Tudi sama si kdaj vzamem čas za kakšno kavico, vendar so v Tuniziji bolj kratke, ko pa grem na obisk v Slovenijo, takrat pa seveda sledijo tiste daljše. Tako, da pri meni je ravno obratno (smeh).«
Se velikokrat vračate domov v Slovenijo? Kako je z domotožjem? Kaj je tisto, kar najbolj pogrešate?
»Seveda moram vse nadoknaditi, kajti v Slovenijo pridem na obisk enkrat ali dvakrat letno in še to za krajše obdobje. Domotožja, moram reči, da nimam, ga nikoli nisem imela, če povem po pravici. Pogrešam pa seveda družino, prijatelje, mojega tunizijskega mačka, ki sem ga izvozila v Slovenijo in sedaj dela družbo moji mami (nasmeh). No ja, seveda pogrešam tudi hrano ... ne veliko, ker se tukaj dobi več ali manj vse, ampak bi se vseeno kaj našlo, npr. pašteta (smeh).«
Ste si na destinaciji ustvarila družino?
»Ja, skozi leta sem si tukaj ustvarila tudi družino. Moj mož je domačin in imava hčerko, ki bo letos dopolnila 3 leta. Tukaj so družine res velike in zelo povezane, kar pomeni - ne samo ožja družina, ampak tudi tete, strici, bratranci in sestrične, potem pa še daljne sorodstvo ... Vsi se med sabo družijo in ko se zberejo za vikend, se včasih počutim kot da sem na tržnici, toliko vpitja, smeha in dobre volje. Res je zanimivo in zabavno.«
Ali se v Vas poraja še kakšna želja, da bi se morda vrnila in zopet zaživela v Sloveniji?
»Želje, da bi se preselila nazaj v Slovenijo do sedaj nisem imela, vendar pa se nikoli ne ve. Priznam, da sem se leta 2015, po terorističnem napadu, nekega večera res vprašala, ali ne bi bilo bolje, da se vsi skupaj preselimo v Slovenijo. Odgovor je prišel takoj ... Ne, nikoli ne veš kje te kaj čaka, bežali ne bomo, ker to je tisto kar teroristi tudi pričakujejo. Torej smo seveda ostali in ni mi žal.«
Kakšne so trenutne razmere z varnostjo na destinaciji, dve leti po terorističnem napadu? Katere stvari so se od takrat do danes spremenile? Kako so, po Vašem mnenju, novinarji takrat poročali o napadu?
»Življenje teče dalje. Na žalost se po svetu konstantno dogajajo različne grozote. Zgodilo se je tudi nam, v Tuniziji. Seveda se je o tem poročalo povsod. Kot vedno so nekateri novinarji zadeve preveč napihnili, medtem ko so bili drugi zelo objektivni. Po tem napadu je drastično upadel turizem v deželi, ki je v veliki meri odvisna od obiska turistov. Vendar se Tunizijci niso predali. Poostrili so varnost v celotni državi, še posebej v turističnih naseljih, kar se tudi opazi. Veliko več je kontrol na cestah, na letališčih, trgovskih centrih, hotelih. Ljudje so ostali veseli, prijazni in z veliko optimizma zrejo v prihodnost.«
Mislite, da se bo stanje turističnega obiska spet kdaj vrnilo v stanje pred napadom?
»Seveda si vsi želijo, da bi se vrnila "zlata" leta turizma, vendar pa se zavedajo, da bo za to potreben čas. Korak za korakom počasi napredujejo in mislim, da jim bo sčasoma tudi uspelo. Z voljo in upanjem, ki ga imajo, niti ne dvomim.«
Kaj bi Vi svetovala tistim, ki si želijo iti v Tunizijo, pa se morda bojijo?
»Za letošnjo sezono že napovedujejo veliko vrnitev Belgijcev, Francozov in Nemcev, kar je zelo optimistično. Vabljeni, da se jim pridružimo tudi Slovenci, čeprav nas je malo, pa vseeno štejemo (nasmeh). Pridružite se nam, da nas bo še več in da bomo skupaj raziskovali lepote te dežele ter uživali v žarkih afriškega sonca in neskončnih peščenih plažah.«
Hvala Neja, za Vas čas in prijazne odgovore.
»Hvala tudi Vam.«